Masz pytania? +48 604-054-081 | 0 |
Goodshoes to więcej niż buty – odpowiadając na potrzeby naszych Klientów oferujemy wyłącznie wyroby ze skór naturalnych, łącząc luksusowe wzornictwo z komfortem użytkowania i trwałością.
Skóra powszechnie uważana jest za najlepszy materiał do tworzenia obuwia.
Przepuszcza parę wodną, jest przewiewna, rozciągliwa i wytrzymała na rwanie. Obuwie ze skóry niewątpliwie posiada walory estetyczne oraz daje wysoki komfort użytkowania. Niestety skóra jako materiał ma skłonność do tracenia swoich naturalnych właściwości i wymaga systematycznej pielęgnacji. Jedynie odpowiednie postępowanie pozwoli w pełni odczuć wygodę obuwia i zachować jego atrakcyjny wygląd. Niezbędne ku temu jest poznanie cech poszczególnych rodzajów skóry.
RODZAJE SKÓR
Oczywistym podziałem skór jest podział na skóry naturalne i sztuczne. Rozróżnienie tych skór od siebie jest stosunkowo łatwym zadaniem. Czynniki, które różnicują oba rodzaje skór to przede wszystkim zapach, miękkość, struktura budowy. O ile skóra naturalna wydziela charakterystyczny zapach, o tyle skóra sztuczna nie wydziela woni lub pachnie syntetykami. Skóra naturalna jest miękka w dotyku oraz lekko rozciągliwa, natomiast skórę sztuczną cechuje twardość i sztywność. Wewnętrzna część skóry naturalnej jest pokryta włosiem, skóra sztuczna natomiast jest wykończona materiałem syntetycznym. Poniżej skóry naturalne i sztuczne, które są najczęściej wykorzystywanymi materiałami do produkcji obuwia.
SKORY NATURALNE
Skóra gładkie, licowe – to skóry o zamkniętych porach, w tym wypadku pigment nakładany jest na powierzchnię lica. Najprościej można ją rozpoznać nanosząc kroplę wody na powierzchnię, jeśli woda nie wniknie wewnątrz, a sama skóra nie ciemnieje, świadczy to o tym, że jest to skóra gładka. Skóry licowe możemy podzielić ze względu na pochodzenie zwierzęce m.in. na:
Skóra pull-up – inaczej nazywana skórą woskowaną. Jej powierzchnia wykończona jest pigmentem oraz zabezpieczona tłuszczami lub woskiem. Nagminne jest mylenie skóry pull-up ze skórą bycast. Spowodowane to jest efektem połysku w wyniku działania wosku – efekt ten jest podobny do poliuretanu na skórze bycast.
Nubuk, zamsz i welur – nubuk jest to miękka skóra, wykończona od strony lica po jego uprzednim oszlifowaniu polerującym. Jej powierzchnia jest aksamitna i przypomina w dotyku brzoskwinię. Zamsz to skóra wykończona od wewnętrznej strony skóry. Dzięki temu skóra zamszowa ma dłuższe włoski meszku i przez to łatwiej wchłania wilgoć oraz przyjmuje zabrudzenia. Welur, podobnie jak zamsz, to skóra o dużej elastyczności, co w znacznym stopniu wpływa na wygodę użytkowania wyrobów z niej wykonanych.
Nie ma ona części licowej. Jest dość gruba, miękka, o charakterystycznym krótkim włóknie, chłonna i najczęściej barwiona.
SKÓRY SZTUCZNE
Skóra ekologiczna – jest to tkanina poliestrowa pokryta warstwą polichlorku winylu. Zewnętrzna warstwa tego materiału posiada fakturę imitującą skórę.
Do produkcji galanterii i obuwia skórzanego używane jest również futro – termin stosowany dla wszystkich skór średnich zwierząt, jak np. cielęta, owce czy kozy. Jest to z reguły skóra z włosem.
GARBOWANIE SKÓRY
Jednym z czynników, który decyduje o jakości skóry jest jej garbowanie. Skóra zanim zostanie przeznaczona do wyrobu obuwia i innych przedmiotów musi zostać do tego odpowiednio przygotowana. W wyniku garbowania staje się bardziej elastyczna i miękka. Jednym z etapów garbowania skóry jest wtłaczanie doń nowych tłuszczy. Im mniej wtłacza się garbników sztucznych, skóry tym uzyskana skóra jest wyższej jakości. Garbowanie rozróżnia się m.in. na:
chromowe – wyprawianie skór z użyciem roztworów soli chromu (III). Proces ten mimo, że szkodliwy dla środowiska, jest najbardziej rozpowszechniony. W efekcie zastosowania soli chromu uzyskuje się skórę miękką i delikatną.
roślinne – polega na moczeniu skory w ekstraktach roślinnych uzyskanych m.in. z drzew i krzewów. Cały proces może trwać od kilkunastu godzin do kilku tygodni.
METODY PIELĘGNACJI SKÓRY
Proces pielęgnacji obuwia powinien trwać nieprzerwanie od momentu jego zakupu. Podstawową czynnością pielęgnacyjną jest impregnacja. Zastosowanie odpowiedniego do danego rodzaju skóry impregnatu chroni przed jej niszczeniem oraz zapobiega przemakaniu.
Skóry gładkie, licowe
Skóra gładka jest materiałem dość wrażliwym na działanie czynników zewnętrznych. Obuwie wykonane z tej skóry łatwo przepuszcza wodę. Aby zapobiedz przemakaniu należy wzmocnić odporność skóry poprzez użycie odpowiednich kremów. Po przemoknięciu konieczna jest impregnacja obuwia po uprzednim osuszeniu. Impregnację należy zakończyć pokryciem wierzchniej warstwy obuwia pastą do butów. Połysk można uzyskać dzięki polerowaniu ściereczką.
Nubuk, zamsz i welur
Pielęgnacja butów z tego typu skór zalecana jest przy użyciu specjalnych szczoteczek z gumy lub włosia. Szczoteczki te czyszczą i skutecznie zapobiegają ponownemu osiadaniu brudu. Do regularnej impregnacji najwłaściwsze są środki w sprayu.
Skóry lakierowane
Przy obuwiu ze skór lakierowanych istotne jest utrzymanie elastyczności materiału. Impregnacja skór lakierowanych może spowodować zmniejszenie efektu połysku. Pielęgnacja powinna polegać na prostym zabiegu czyszczenia obuwia za pomocą wilgotnej ściereczki.
Skóry sztuczne
Obuwie z tworzyw imitujących skórę jest łatwe w pielęgnacji. Skóry syntetyczne są mniej delikatne niż skóry naturalne. Do pielęgnacji obuwia z takich materiałów zalecana jest gąbka z odpowiednim płynem czyszczącym.